Czy organ prowadzący punkt przedszkolny może zlecić pełnienie obowiązków dyrektora osobie prowadzącej działalność gospodarczą i rozliczać się z nią na podstawie wystawionych przez nią faktur? Faktury te opłacane byłyby z dotacji.


Odpowiedź dotycząca podstawy zatrudnienia jest uzależniona od sposobu realizowania zadań przez dyrektora oraz czy na tym stanowisku będzie miał powierzone prowadzenie zajęć z uczniami jako nauczyciel.

W sytuacji gdy dyrektor będzie prowadził zajęcia z uczniami w wymiarze ponad 4 godziny tygodniowo, obowiązuje wymóg zatrudnienia na umowę o pracę, wynikający z art. 10a ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762).

W przypadku gdy dyrektor prowadzi do 4 godzin zajęć tygodniowo z uczniami jako nauczyciel albo gdy jest to stanowisko niepedagogiczne, konieczne jest zweryfikowanie sposobu wykonywania zadań. Zawarcie umowy o pracę jest obowiązkowe, jeśli przeważają elementy typowe dla stosunku pracy, do których należy wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy (rozumianym jako wykonywanie wiążących poleceń co do sposobu wykonywania pracy) oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, zgodnie z art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.). W przypadku gdy takie elementy nie przeważają, dyrektor może wykonywać zadania jako przedsiębiorca świadczący usługi dyrektora na rzecz organu prowadzącego punkt przedszkolny (art. 750 w zw. z art. 734 i n. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, Dz. U. z 2020 r., poz. 1740). Wówczas rozliczanie wykonanych usług może następować na podstawie faktur, które można opłacać z dotacji, gdy dokument organizacji punktu przedszkolnego przewiduje funkcję dyrektora i osoba ta wykonuje zadania dydaktyczne, opiekuńcze lub wychowawcze na rzecz uczniów (art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. aa ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz. U. z 2020 r., poz. 2029).