Dzień dobry, ostatnio zadałam pytanie "Czy pomoc nauczyciela (nie posiada kwalifikacji pedagogicznych) może samodzielnie sprawować opiekię nad dziećmi, np. w czasie porannego dyżuru pozostaje sama z grupą przedszkolną lub jest sama z grupą podczas posiłków" . Otrzymałam odpowiedź, za która dziękuję. Wynika z niego, że pomoc nauczyciela nie może pozostawac sama z dziećmi. Podczas wyszukiwania odpowiedzi na moje pytanie znalazłam archiwalny wpis: "PORADY PRAWNE 07.02.2019NADZÓR PEDAGOGICZNY Czy pomoc nauczyciela zatrudniona w przedszkolu integracyjnym może samodzielnie sprawować czynności opiekuńcze w stosunku do dzieci? Są to godziny porannego dyżuru w przedszkolu od 6.30 do 7.30 oraz dyżuru popołudniowego od 16.30 do 18.00. Nauczyciele pracują w godzinach 7.30–16.30. Czy zakres tych czynności opiekuńczych powinien być ujęty w zakresie obowiązków? Proszę o podanie podstawy prawnej. Obowiązujące przepisy nie określają zadań pomocy nauczyciela, natomiast osoba ta nie może wyręczać nauczyciela, czyli prowadzić zorganizowanych zajęć opiekuńczych. Natomiast przepisy nie wykluczają możliwości sprawowania opieki/nadzoru nad dziećmi czekającymi na rozpoczęcie zajęć lub na odbiór przez rodziców po zajęciach, bez prowadzenia zajęć opiekuńczych. Czynności opiekuńcze powinny zostać określone w umowie o pracę, w statucie lub w inny sposób przez pracodawcę – art. 94 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 917 z późn. zm." Czy jest on już nieaktualny? Czy jeśli mam zapisy w statucie, ze jest stanowisko pomoc nauczyciela i do jej zadań należy m.in. opieka nad dziećmi bez prowadzenia zajęć opiekuńczych, pozwala jednak na pozostawanie z dziećmi bez nauczyciela?


Jak już wspomniano w poprzedniej odpowiedzi, pomoc nauczyciela może wykonywać jedynie zajęcia wspomagające pracę nauczyciela, natomiast nie może wyręczać go w samodzielnym prowadzeniu zajęć, w tym zajęć opiekuńczych (w mojej ocenie sprawowanie opieki nad dziećmi w trakcie tzw. dyżurów porannych również powinno być kwalifikowane jako wykonywanie względem dzieci zajęć opiekuńczych). Z kolei powierzanie pomocy nauczyciela samodzielnego sprawowania opieki nad dziećmi może być uznane za próbę obejścia przepisów dotyczących prowadzenia zajęć z dziećmi przez osoby posiadające stosowne do tego kwalifikacje pedagogiczne.

Moim zdaniem prawidłowym sposobem postępowania powinno być powierzenie opieki nad przyprowadzanymi rano dziećmi nauczycielowi posiadającemu odpowiednie kwalifikacje, któremu ewentualnie do pomocy może zostać przydzielona pomoc nauczyciela.

Oczywiście ostateczna decyzja dotycząca organizacji pracy przedszkola spoczywa na dyrektorze. Niniejsza porada stanowi wyłącznie indywidualną wykładnię przepisów prawa oświatowego, przy czym na marginesie warto zauważyć, że częściej spotykanym poglądem na sprawę jest raczej brak możliwości sprawowania przez pomoc nauczyciela samodzielnej opieki nad uczniami w trakcie tzw. porannych dyżurów. W przypadku dalszych wątpliwości warto zapoznać się jednak z oceną w tej sprawie właściwego miejscowo kuratora oświaty, tak aby mieć pewność, że organizacja pracy przedszkola zostanie ułożona w sposób zgodny ze wskazówkami organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad przedszkolem.