Jak dotąd przepisy mówiły o tym, że w szkołach i placówkach koniecznie jest zapewnienie dostępu do ciepłej i zimnej wody oraz środków higieny osobistej. Przepisy te nie były jednak doprecyzowane. Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło zatem dokonać na tym polu zmian. 3 lipca 2024 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Co jest zawarte w nowych przepisach?
Wynagrodzenia pracowników, zarówno pedagogicznych, jak i niepedagogicznych, stanowią bardzo istotną część finansów placówek niepublicznych i publicznych. Z tego względu prawidłowe wydatkowanie dotacji na ten cel jest bardzo ważne z punktu widzenia organu prowadzącego, który, co doskonale wiemy, odpowiada materialnie za wykorzystanie dotacji zgodnie z przeznaczeniem. Dlatego warto omówić zasady pokrywania z dotacji wynagrodzeń pracowniczych, a także innych wynagrodzeń, w szkołach i placówkach, zarówno niepublicznych, jak i publicznych, prowadzonych przez inne podmioty niż jednostki samorządu terytorialnego.
Kto może się ubiegać o nagrodę z okazji 250-lecia powstania KEN w 2023 r? Czy dyrektor placówki niepublicznej, który realizuje zadania pedagoga specjalnego i nauczyciela może ubiegać się o taką nagrodę? Czy nagroda przysługuje dla nauczycielek przebywających na urlopach rodzicielskich? Proszę o przykładowy wniosek dla placówki niepublicznej? Czy jest wyznaczony termin składania wniosków i do kogo należy go złożyć?
Pomimo tego, że ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela reguluje zasadniczo status prawny nauczycieli oraz pracowników pedagogicznych publicznych placówek systemu oświaty, to znaczna część jej przepisów stosuje się również w przypadku niepublicznych szkół i placówek oświatowych. Warto przyjrzeć się tym regulacjom nieco bliżej.
6 lutego 2023 r. Minister Edukacji i Nauki podpisał, a następnie opublikowano trzy rozporządzenia zmieniające rozporządzenia:
12 maja 2023 r. opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z 11 maja 2023 r. w sprawie maksymalnych kwot dotacji celowej udzielanej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 910), które weszło w życie z dniem 15 maja 2023 r.
Ponad 4,7 mln uczniów z ponad 20 tys. szkół kończy dziś zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Za nami kolejny rok realizacji kilkudziesięciu kluczowych projektów i przedsięwzięć, które pomogą uczniom poradzić sobie z wyzwaniami współczesnego i przyszłego świata. Podsumowujemy najważniejsze działania MEiN w roku szkolnym 2022/2023.
Zachęcamy nauczycieli publicznych i niepublicznych przedszkoli, publicznych i niepublicznych szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w konkursie „Kierunek – innowacja 2023”. Przedsięwzięcie organizuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu przez nauczyciela opisu działalności innowacyjnej zrealizowanej w roku szkolnym 2022/2023.
26 wniosków uzyskało pozytywną ocenę w ramach II naboru w konkursie na „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności (BCU), realizujących koncepcję centrów doskonałości zawodowej (CoVEs)”. Łączna wartość wniosków, którym przyznano dofinansowanie, to ponad 314 mln zł.
Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomina, że każdy uczeń do ukończenia 18 roku życia podlega obowiązkowi nauki i ma zapewnione miejsce realizacji tego obowiązku w publicznej szkole ponadpodstawowej.