Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 754 ze zm.) dotacje dla szkół i przedszkoli są przekazywane m.in. pod warunkiem, że jednostka ta przekaże organowi dotującemu informację o planowanej liczbie odpowiednio dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniów, wychowanków, uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych, nie później niż do dnia 30 września roku bazowego.
W takim wypadku dotacja jest jednak przekazywana dopiero od 1 stycznia roku budżetowego, zgodnie z zasadą roczności. Zatem do początku roku kalendarzowego szkoła niepubliczna prowadzi działalność wyłącznie w oparciu i środki własne
Istnieje możliwość wnioskowania o wypłatę dotacji wcześniej, zgodnie z art. 33 ust. 4 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Zgodnie z tym przepisem organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego może wyrazić zgodę na udzielenie dotacji w terminie wcześniejszym niż od początku następnego roku budżetowego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi stwierdził w wyroku z 19 października 2021 r. (I SA/Łd 593/21), że art. 33 ust. 4 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, dalej u.f.z.o., nie stanowi, jakimi przesłankami winien kierować się organ dotujący korzystając z możliwości w nim zawartej. Uprawnienie organu do wyrażenia zgody na odstąpienie od terminu lub udzielenie dotacji w terminie wcześniejszym ustawodawca pozostawił uznaniu organu właściwego do udzielenia dotacji. W takim wypadku nie jest rolą sądu wkraczanie w sferę samego uznania administracyjnego, a właściwy organ, mimo niedotrzymania terminu przez organ prowadzący przedszkole może dotację przyznać lub odmówić jej udzielenia. Nie oznacza to jednak, że działanie organu administracji publicznej w ramach uznania administracyjnego może być dowolne. Rolą sądu jest zatem ocena sytuacji poprzedzającej sam akt dotyczący ostatecznego uznania (por. wyrok NSA z 19 czerwca 2019 r., sygn. akt I GSK 613/19). Organ procedując w sferze uznania administracyjnego, powinien ujawnić stronie przesłanki jakimi kierował się, w szczególności odmawiając przyznania dotacji oraz odnieść się do argumentacji strony przedstawionej w złożonym w trybie art. 33 ust. 4 u.f.z.o. wniosku.
Wyrok ten jest istotny dla organu prowadzącego z kilku powodów. Przede wszystkim wskazuje, że odmawiając udzielania dotacji wcześniej niż od 1 stycznia roku budżetowego organ wykonawczy powinien wskazać jakimi przesłankami się kierował dokonując tej odmowy. Jest ona uznaniowa, ale jednocześnie nie oznacza to, że może być dowolna, bowiem musi z racjonalnych przesłanek wynikać. To daje pewną możliwość działania organu prowadzącemu, w stosunku do którego odmówiono wcześniejszej wypłaty. Jeżeli bowiem ta odmowa nie została uzasadniona, to istnieją podstawy do jej podważenia i co najmniej ponownego przeanalizowania sprawy przez organ dotujący.
Niemniej należy mieć na uwadze, że co do zasady dotacja jest wypłacana dopiero od stycznia roku budżetowego, a nie od momentu rozpoczęcia działalności przez szkołę.