PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

PORADY PRAWNE

09.03.2025ZAKŁADANIE PLACÓWKI
Proszę o wskazanie aktów prawnych dot zakładania i funkcjonowania niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Proszę o wzór statutu PPP. Proszę również o informację jakimi kwalifikacjami powinien legitymować się dyrektor niepublicznej PPP. Czy niepubliczna PPP swoją działalność może oprzeć na organizacji i realizowaniu WWRD i terapii odpłatnej w tym wydawaniu opinii. W jakim zakresie niepubliczna PPP może wydawać opinie? Czy w niepublicznej PPP możliwe jest zatrudnianie specjalistów na podstawie umów zlecenie i o współpracy? Czy organ prowadzący niepubliczną PPP ma szansę otrzymać subwencję oświatową od terminu uruchomienia działalności tj. od września? Dziękuję za pomoc.

Zakładanie niepublicznej poradni następuje na podstawie art. 168 i 172 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 737 ze zm.).

Ewentualne dotacje, które może otrzymać niepubliczna poradnia, mogą być przyznane na podstawie uchwały podjętej zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (t. j. Dz. U. 2024 r. poz. 754 ze zm.). Należy pamiętać, że dotacje te nie są przyznawane poradni obowiązkowo.

Zgodnie z art. 127 ust. 11 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe,  niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, w tym niepubliczne specjalistyczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne założone zgodnie z art. 168 oraz zatrudniające pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, wydają opinie w sprawie dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom.

Ponadto niepubliczne poradnie wydają:

  • opinie o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, na podstawie art. 36 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe;
  • opinie w sprawie potrzeby odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym, na podstawie art. 36 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe

Co do kwalifikacji dyrektora niepublicznej poradni, to nie zostały one określone w przepisach prawa powszechnie obowiązującego. Istniejące regulacje, czyli Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2578), nie mają zastosowania do jednostek niepublicznych, a zatem to wyłącznie organ prowadzący poradnie ocenia, czy kwalifikacje kandydata na stanowisko dyrektora mu odpowiadają.

DODATKOWO

PODOBNE PYTANIA W KATEGORII ZAKŁADANIE PLACÓWKI
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych