W ramach dotacji można rozliczyć wydatek poniesiony w walucie obcej. W przypadku otrzymania faktury lub innego dokumentu księgowego wystawionego w walucie obcej wartość wydatku dotacyjnego należy przeliczyć na PLN przy zastosowaniu kursu sprzedaży ustalonego przez bank realizujący płatność z dnia dokonania zapłaty za fakturę lub inny dokument księgowy, tzn. należy przyjąć zasadę faktycznie poniesionych wydatków. Nie stosuje się w takim wypadku kursu z dnia zaksięgowania faktury lub innego dokumentu księgowego. Zasadę taką określają wymogi art. 35 ust. 2 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, iż dotacja może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań określonych w ust. 1, poniesionych w roku budżetowym, czyli należy zastosować tzw. metodę kasową, przyjmującą datę dokonania płatności.
W przypadku gdy zastosowanie kursu sprzedaży danego banku nie jest możliwe, wydatki dotacyjne poniesione w walucie obcej należy przeliczyć po innym kursie, zgodnym z obowiązującymi przepisami prawa oraz przyjętą przez podmiot dokonujący zapłaty polityką rachunkowości. Jeżeli płatność za fakturę lub inny dokument księgowy wystawiony w walucie obcej realizowana jest w kilku transzach, wartości poszczególnych transz wydatku dotacyjnego powinny być przeliczone na PLN według powyżej przedstawionych zasad.
W sytuacji, gdy wydatek nie stanowi kosztu podatkowego, to różnice kursowe powstałe między dniem poniesienia kosztu, a dniem zapłaty także nie będą wpływały na koszty lub przychody podatkowe. Ogólne zasady ustalania różnic kursowych reguluje art. 24c updof i art. 15a ust. 1 updop.
W niniejszej informacji nie odnosimy się do samej zasadności wydatku, należy przyjąć, że mieści się on w celach określonych w art. 35 ust. 1 ufzo.
Dla przypomnienia poniżej zasady stosowania różnic kursowych, gdy ten wydatek stanowi koszt podatkowy.
Zasady ustalania różnic kursowych reguluje art. 24c updof i art. 15a ust. 1 updop. I tak, w przypadku kosztów dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Natomiast z ujemnymi różnicami kursowymi mamy do czynienia, gdy wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody, a ujemne - koszty uzyskania przychodów.