Przepis art. 42d ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) określa minimalną łączną liczbę etatów nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych, którzy mają być zatrudnieni w przedszkolu niebędącym przedszkolem specjalnym, w szkole podstawowej, liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia, niebędących szkołami specjalnymi, w szkole artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego oraz w zespole, w skład którego wchodzi to przedszkole lub ta szkoła.
Konstrukcja przepisu (użycie funktora alternatywy łącznej „lub”) wskazuje na swobodę dyrektora w zakresie wyboru danego specjalisty, np. pedagoga oraz swobodę w zakresie ustalenia liczby godzin, przez niego realizowanych. Wyznacznikiem w tym zakresie powinny być zdefiniowane potrzeby uczniów. Swoboda ta doznaje jednak uszczuplenia, jeżeli w przedszkolu lub szkole uczy się ponad 50 uczniów.
Zgodnie ze wskazanym przepisem, w przypadku przedszkola, szkoły lub zespołu, w których liczba dzieci lub uczniów przekracza 50, liczba etatów nauczycieli:
- pedagogów specjalnych nie może być niższa niż 25% łącznej liczby etatów nauczycieli, o której mowa odpowiednio w ust. 3 pkt 1 lub 2;
- psychologów nie może być niższa niż 25% łącznej liczby etatów nauczycieli, o której mowa odpowiednio w ust. 3 pkt 1 lub 2.
Jak wynika z powołanej regulacji, w przypadku każdej z tych specjalności wymiar ten nie może być niższy niż 25% łącznej liczby etatów nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów terapeutów pedagogicznych i logopedów – jeżeli przedszkole, szkoła lub zespół liczy więcej niż 50 dzieci lub uczniów.
Zgodnie z nowelizacją przepisy art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b KN tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć określony przez organ prowadzący placówkę nie może przekraczać 22 godzin.
Łączna liczba etatów ww. nauczycieli specjalistów uzależniona jest od liczby odpowiednio dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym lub uczniów w danej placówce. Art. 42d KN stosuje się począwszy od roku szkolnego 2022/2023, z tym że w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 łączna liczba etatów nauczycieli specjalistów nie może być niższa niż:
- 1,5 etatu, który powiększa się o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100;
- 1 etat – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100;
- 0,5 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 30 i nie przekracza 50;
- 0,25 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 30.