DODATKOWO
Błędy w jakiejkolwiek dokumentacji powstają zasadniczo z dwóch powodów: braku znajomości zasad jej prowadzenia oraz popełniania omyłek przez np. przeoczenie.
Poniżej najczęstsze błędy spotykane podczas kontroli kuratora oświaty.
Dziennik zajęć przedszkola
- nie zawsze odnotowana jest obecność dzieci na poszczególnych godzinach zajęć w danym dniu,
- braki wpisów tematów zajęć oraz podpisów nauczycieli potwierdzających przeprowadzenie zajęć,
- tematy nie informują jakie treści podstawy programowej zostały zrealizowane w danym dniu/do jakich umiejętności się odnosi lub informują nieprecyzyjnie,
- zapisy nie zawsze odzwierciedlają respektowanie zaleceń dotyczących sposobu realizacji podstawy programowej, np. czy zachowane są proporcje zagospodarowania czasu przebywania w przedszkolu w rozliczeniu tygodniowym (z podziałem na tzw. części piąte – np. 1/5 pobyt na świeżym powietrzu itd.),
- brak drugiego imienia (drugiego członu nazwiska) dziecka/rodzica
- stosowanie skrótów nazw miejscowości w adresie zamieszkania, np. W-wa zamiast Warszawa,
- nazwiska dzieci wpisane w dowolnej kolejności zamiast w porządku alfabetycznym,
- wpisywanie numerów PESEL pomimo braku takiego wymogu (ochrona danych osobowych).
Dziennik indywidualnych zajęć – brak dziennika lub z błędami jak wyżej.
Dokumentacja obserwacji pedagogicznych – nieusystematyzowana, dowolnie prowadzona i gromadzona (brak zasad ustalonych przez przedszkole).
Dokumentacja pracy z uczniami z dysfunkcjami – nieusystematyzowana, dowolnie prowadzona i gromadzona (brak zasad ustalonych przez przedszkole).
Dokumentacja dopuszczenia programów wychowania przedszkolnego – brak formalnego dopuszczenia programu do użytku danego przedszkola przez dyrektora, (mylne przekonanie, że uchwała rady pedagogicznej w sprawie programów wypełnia warunki dopuszczenia programów i jest wystarczająca).
Program wychowania przedszkolnego – tworzenie dodatkowo odrębnego dokumentu: program wychowawczy przedszkola (brak świadomości, że program wychowania przedszkolnego zawiera także treści wychowawcze).
Dzienniki zajęć, które nie są wpisywane do dziennika zajęć przedszkola, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością dokumentowania działalności wychowawczej i opiekuńczej (w szczególności dziennik zajęć dydaktyczno-wyrównawczych i specjalistycznych, w tym zajęć rewalidacyjnych i socjoterapeutycznych prowadzonych dla każdego dziecka objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną):
- błędy analogiczne, jak w przypadku prowadzenia dzienników zajęć przedszkola,
- czasami braki z zapisach dotyczących oceny postępów i wniosków do dalszej pracy lub zapisy bardzo „oszczędne”.