PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

PORADY PRAWNE

20.07.2020SPRAWY KADROWE
Proszę o poradę prawną w sprawie umów o pracę dla nauczycieli w szkole niepublicznej. Zawieramy z nauczycielami umowy o pracę na podstawie Kodeksu pracy. Do tej pory były zawierane na okres 10 miesięcy, od września do czerwca. Nasza szkoła jest dla większości drugim miejscem pracy, wszyscy są na niepełnym etacie. Głównie chodzi o to: jakie możemy zawrzeć umowy? Czy obowiązuje nas limit 3 umów i 33 miesięcy, po czym musimy zawrzeć umowy na czas nieokreślony? Może jest jakieś wyjście, żeby umowy były zawierane wielokrotnie na czas określony? Przez lipiec i sierpień nie ma innej pracy, jaką może im szkoła zlecić, a urlopu nie mają na tyle, żeby pokryć wszystkie dni pracy – jak to można rozwiązać przy umowie na czas nieokreślony? Słyszałam opinię, że można zawierać w tym przypadku umowy na czas określony na podstawie art. 251 § 4 pkt 4, tylko jak to zabezpieczyć, żeby nikt tego nie kwestionował? Jaką formę umów wybrać, która będzie dla nas korzystniejsza i jednocześnie pozwoli zatrzymać pracowników?

W przypadku, gdy pracodawca jest w stanie wykazać, że w lipcu i sierpniu z obiektywnych przyczyn nie dysponuje żadnymi zadaniami do wykonania na stanowiskach pedagogicznych (np. nie ma pracy dla nauczycieli w zakresie zakończenia poprzedniego i rozpoczęcia nowego roku szkolnego z uwagi na wykonywanie tych zadań w innych terminach; ze względu na organizację pracy szkoły nauczyciele nie prowadzą żadnych zajęć z uczniami; nie opracowują programów nauczania; nie uczestniczą w egzaminach zewnętrznych; pracodawca nie kieruje ich na doskonalenie zawodowe itp.), wówczas dopuszczalne jest zawieranie terminowych umów o pracę ponad limit 3 umów oraz 33 miesięcy z obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy (brak zapotrzebowania na pracę nauczycieli w podanym okresie), zgodnie z art. 251 § 4 pkt 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.

Dodatkowe wymogi, jakie muszą być spełnione w związku z prawidłowym zawieraniem 10-miesięcznych umów na czas określony, są następujące: 1) pracodawca zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu każdej umowy o pracę na podstawie art. 251 § 4 pkt 4 KP, wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia; 2) w treści umowy o pracę należy zawrzeć informacje o obiektywnych przyczynach leżących po stronie pracodawcy, które uzasadniają zawarcie umowy na czas określony (art. 29 § 11 KP).

DODATKOWO

PODOBNE PYTANIA W KATEGORII SPRAWY KADROWE
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych