Statut jest aktem prawa wewnętrznego, który powinien wskazywać najważniejsze dla prawidłowego funkcjonowania placówki informacje oraz określać prawa i obowiązki poszczególnych podmiotów, które w placówce działają lub na które placówka ma wpływ. Podstawą wydania statutu w placówce niepublicznej jest art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082). Przepis art. 172 ust. 2 Prawa oświatowego zawiera listę niezbędnych elementów statutu. Są nimi m.in. nazwa, typ szkoły lub cel placówki oraz ich siedziba i zadania, osoba prowadząca szkołę lub placówkę, organy szkoły lub placówki oraz zakres ich zadań, organizacja szkoły lub placówki, prawa i obowiązki pracowników oraz uczniów szkoły lub placówki, tryb składania skarg w przypadku naruszenia praw uczniów, sposób uzyskiwania środków finansowych na działalność szkoły lub placówki.
Czasami zdarza się, że w statuach wymienia się w przepisie zatytułowanym „podstawa prawna” akty prawne, które są związane z działalnością placówki przykładowo:
- ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762),
- rozporządzenie MEN w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci,
- rozporządzenie MEN w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych.
Jest to praktyka błędna z dwóch powodów. Po pierwsze, podstawą wydania statutu jest wyłącznie art. 172 ust. 1 Prawa oświatowego. Po drugie, jeżeli jest potrzeba, aby w dalszych przepisach statutu powołać się na konkretne przepisy z innych aktów prawnych, przykładowo w zakresie kwalifikacji powołać się na art. 9 Karty Nauczyciela, to należy to robić w danym przepisie, a nie przez umieszczenie w tzw. podstawie prawnej odwołania do Karty Nauczyciela. Powołanie się w tym zakresie na przepisy Karty Nauczyciela nie oznacza, że placówka działa na podstawie Karty Nauczyciela. Placówka stosuje przepisy Karty Nauczyciela w zakresie oceny kwalifikacji kandydatów na pracowników.