PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

PORADY PRAWNE

21.07.2023ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Pytanie dotyczy zmiany w ramowych planach nauczania od września 2023 r. W szkołach policealnych wypadają podstawy przedsiębiorczości z planu nauczania. Te 10h zostają przeznaczone na przedmioty z nauczania zawodowego. Kto dokonuje wyboru tych przedmiotów – dyrektor czy rada pedagogiczna? Czy jest jakiś szczególny tryb wprowadzenia tej zmiany w szkolne plany nauczania czy wystarczy zaznaczyć w protokole z rady zmiany siatki na nową?

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 lutego 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. z 2023 r., poz. 277) w ramowym planie nauczania dla szkoły policealnej nastąpi rezygnacja z przedmiotu „podstawy przedsiębiorczości” od roku szkolnego 2023/2024. Godziny z tego przedmiotu będą przeznaczone na kształcenie zawodowe.

Stosownie do § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. z 2019 r., poz. 639) dyrektor szkoły, uwzględniając ramowy plan nauczania, ustala dla poszczególnych klas i oddziałów tygodniowy rozkład zajęć, a w szkołach prowadzących zajęcia w formie zaocznej - semestralny rozkład zajęć:

  1. obowiązkowych zajęć edukacyjnych;
  2. zajęć z wychowawcą;
  3. zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych;
  4. zajęć z zakresu doradztwa zawodowego;
  5. zajęć, o których mowa w § 2 ust. 3.

Jak można zauważyć przepisy rozporządzenia nie posługują się terminem „szkolny plan nauczania”. Takim terminem posługiwało się poprzednio obowiązujące rozporządzanie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania (Dz. U. z 2012 r., poz. 204). Zgodnie z § 4 przedmiotowego rozporządzenia na podstawie ramowego planu nauczania dyrektor szkoły ustala szkolny plan nauczania, w którym określa dla poszczególnych klas (semestrów) na danym etapie edukacyjnym tygodniowy (semestralny) wymiar godzin odpowiednio:

  1. poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego oraz zajęć z wychowawcą;
  2. poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia zawodowego;
  3. zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych;
  4. dodatkowych zajęć edukacyjnych, jeżeli takie zajęcia są prowadzone.

Termin „szkolny plan nauczania” jest obecnie terminem zwyczajowym, określającym tygodniowy rozkład zajęć . Zmianę w przedmiotowym dokumencie dokonuje dyrektor szkoły, podobnie jak wybór przedmiotów z nauczania zawodowego. 

DODATKOWO

PODOBNE PYTANIA W KATEGORII ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych