DODATKOWO
Ustawa o systemie oświaty obliguje szkoły niepubliczne z uprawnieniami szkół publicznych do zatrudniania nauczycieli obowiązkowych zajęć edukacyjnych, którzy posiadają kwalifikacje określone dla nauczycieli szkół publicznych.
Nauczyciel musi posiadać kwalifikacje merytoryczne oraz przygotowanie pedagogiczne. Przygotowanie pedagogiczne nauczyciela to nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną (w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin).
Obowiązkowy, wyżej wymieniony wymiar nie dotyczy osób, które uzyskały przygotowanie pedagogiczne przed wejściem w życie rozporządzenia MEN w sprawie kwalifikacji nauczycieli z dnia 10 października 1991 r., zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami.
Omawiając kwalifikacje, jakie obowiązany jest posiadać nauczyciel, przedstawione zostaną tylko kwalifikacje merytoryczne, ponieważ przepisy dotyczące konieczności posiadania przygotowania pedagogicznego obowiązują wszystkich jednakowo.
Kwalifikacje ogólne
Nauczycielem szkoły podstawowej[1] może zostać osoba, która ukończyła:
- studia magisterskie albo pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami;
- studia magisterskie albo pierwszego stopnia na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć;
- studia wyższe[2] na kierunku (specjalności) innym niż wyżej wymienione i studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć;
- zakład kształcenia nauczycieli[3] w specjalności odpowiadającej nauczanemu przedmiotowi lub prowadzonym zajęciom;
- zakład kształcenia nauczycieli[4] w specjalności innej niż odpowiadająca nauczanemu przedmiotowi i ukończyła kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć.
Nauczyciel klas I–III
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w klasach I–III posiada również osoba, która ukończyła studia wyższe[5] na kierunku pedagogika, ze specjalnością przygotowującą do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym lub zakład kształcenia nauczycieli[6] ze specjalnością przygotowującą do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.