Nie ma formalnej możliwości wymuszenia na rodzicach dziecka dostarczenia orzeczenia, które potwierdzałoby podejrzenia pracowników przedszkola. Należy zauważyć, że zgodnie z § 5 rozporządzenia MEN z dnia 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1743) zespoły orzekające w poradniach wydają orzeczenia i opinie na pisemny wniosek rodzica dziecka lub ucznia lub na pisemny wniosek pełnoletniego ucznia.
Jeżeli zatem pracownicy przedszkola podejrzewają, że orzeczenie nie w pełni diagnozuje dziecko, nie mają możliwości samodzielnego występowania do poradni o sporządzenie odpowiedniej opinii lub orzeczenia. Zawsze z takim wnioskiem muszą wystąpić rodzice, przedszkole może więc jedynie zgłaszać rodzicom potrzebę dodatkowej diagnozy.
Takie regulacje pociągają za sobą tę konsekwencję, iż nie istnieje podstawa prawna do wydania oświadczenia o niemożności zrealizowania przygotowania przedszkolnego. Przygotowanie to zawsze będzie zrealizowane, w różnym jedynie stopniu, a ewentualne problemy dziecka mogą znaleźć odzwierciedlenie wyłącznie w diagnozie przedszkolnej.