PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

PORADY PRAWNE

25.07.2022ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
W jaki sposób można uzupełnić rozszerzone uprawnienia dla opiekuna medycznego dla osób które zdały egzamin z starej kwalifikacji MED.03 a chcą uzupełnić kwalifikacje o MED.14? Czy w szkole policealnej dla dorosłych kształcącej w zawodzie opiekuna medycznego można uzupełniać kształcenie dla tego zawodu w formie kwalifikacyjnego kursu zawodowego?

Od 1 września 2021 r. w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. z 2019 r., poz. 316) w zakresie zawodu opiekun medyczny wyodrębniono nową kwalifikacje – MED.14. Jednocześnie wydłużono okres kształcenia w szkole policealnej do 1,5 roku.

W przedmiotowym rozporządzeniu w załączniku nr 2 w tabeli Klasyfikacja zawodów szkolnictwa branżowego znajduje się kolumna zatytułowana „Możliwość prowadzenia kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych lub na kursach umiejętności zawodowych”. W przypadku zawodu opiekun medyczny w zakresie kwalifikacji "MED.14. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej" brak jest znaczka X w kolumnie Możliwość prowadzenia kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych lub na kursach umiejętności zawodowych. Oznacza to, że nie ma możliwości prowadzenia kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych lub na kursach umiejętności zawodowych. Ponadto podkreślenia wymaga, że w kolumnie Szczególne uwarunkowania związane z kształceniem w zawodzie lub kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie wskazano, że kształcenie w szkole jest prowadzone wyłącznie w formie dziennej lub stacjonarnej.

Mając na względzie powyższe uwarunkowania należy stwierdzić, że w szkole policealnej dla dorosłych kształcącej w zawodzie opiekuna medycznego nie można uzupełniać kształcenie dla zawodu MED.03 o kwalifikacje MED.14 w ramach kwalifikacyjnego kursu zawodowego.

Jeżeli chodzi o możliwości uzupełniania kwalifikacji dla osób posiadających kwalifikację MED.03, to resort zdrowia planował umożliwienie uzupełnienia kompetencji w ramach krótszych szkoleń. Podstawą organizowania takich szkoleń ma być ustawa o niektórych zawodach medycznych. Zgodnie z informacjami ujawnionymi na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego projekt ustawy nie został jeszcze przyjęty przez Radę Ministrów.

DODATKOWO

PODOBNE PYTANIA W KATEGORII ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
19.02.2025
Dzień dobry, uprzejmie proszę o poradę, jakie kroki powinien poczynić dyrektor szkoły w następującej sytuacji: w piątek, w bardzo późnych godzinach wieczornych, wychowawca kl. 3 otrzymał wiadomość od rodzica ucznia o tym, że kilkoro dzieci na grupie whatsApp pisze bardzo wulgarne słownictwo, a także umieścili wpis o treści: "xxx (imię chłopca) to debil". Jedna z mam wysłała screena wiadomości do mamy chłopca o takim imieniu, który nie jest uczestnikiem grupy. Mama chłopca skontaktowała się z prawnikiem i zamierza powiadomić prokuraturę oraz kuratorium w sprawie o hejt na jej synu oraz o cyberprzemoc; rodziców określa mianem: patologia wychowania. Rodzice chłopców, którzy pisali na grupie próbowali skontaktować się z mamą chłopca i wyjaśnić, że nie chodziło o jej syna, jednak mama nie przyjęła propozycji spotkania. Nadmienię, że sytuacja ma miejsce podczas ferii zimowych. Spotkałam się z rodzicami chłopców, którzy byli uczestnikami grupy, poinformowałam ich, że whatsapp jest dozwolony od 13 lat i powinny być określone jasne zasady korzystania. Zwróciłam uwagę na słownictwo. Rodzice przyznali, że to nie powinno mieć miejsca i rozmawiali z dziećmi na ten temat; są otwarci na współpracę. Przeprowadziłam również rozmowę telefoniczną z mamą chłopca proponując spotkanie wszystkich rodziców w celu przypomnienia zasad panujących w grupie, wzajemnego szacunku, konsekwencji stosowania obraźliwych zwrotów itp. Zaproponowałam również wsparcie psychologa oraz przeprowadzenie przez pedagoga warsztatów, ale to dopiero po powrocie do szkoły, czyli za dwa tygodnie. Mama stwierdziła, że to jej nie satysfakcjonuje, domaga się zagrożenia rodzicom skreślenia z listy uczniów za demoralizację jej syna i za hejt. Poinformowała, że będzie również monitorować, czy szkoła postępuje zgodnie z procedurami. Czy ten rodzic ma prawo żądać od dyrektora informowania o podjętych przez niego działaniach? Proszę o informację, jak daleko w tej kwestii powinien ingerować dyrektor, jeśli sprawa toczyła się w czasie wolnym od zajęć i na prywatnej grupie. Szkoła posiada procedury postępowania w sytuacjach stosowania niewłaściwego słownictwa, obrażania, cyberprzemocy itp. Jednakże opisana sytuacja była jednorazowa i nie dotyczyła chłopca bezpośrednio. Czy Z góry dziękuję za pomoc w tej kwestii.
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych