Na podstawie § 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1632) warunki i tryb organizowania praktycznej nauki zawodu na kwalifikacyjnym kursie zawodowym określają przepisy wydane na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. W świetle wydanego na podstawie ww. przepisu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. z 2019 r., poz. 391) praktyczna nauka zawodu jest organizowana w formie zajęć praktycznych, a w technikum, branżowej szkole II stopnia i szkole policealnej – także w formie praktyk zawodowych. Zajęcia praktyczne organizuje się dla uczniów i młodocianych w celu opanowania przez nich umiejętności zawodowych niezbędnych do podjęcia pracy w danym zawodzie, a w przypadku zajęć praktycznych odbywanych u pracodawców na zasadach dualnego systemu kształcenia – również w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy. Praktyki zawodowe organizuje się dla uczniów w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.
Podkreślenia wymaga, że przepis § 3 rozporządzenia w sprawie praktycznej nauki zawodu przesądza wprost, że to szkoła jest organizatorem praktycznej nauki zawodu. Oznacza to, że szkoła może zdecydować, że zajęcia praktyczne będą się odbywały w jej siedzibie albo poza nią – u pracodawców. Możliwość taką daje przepis § 4 ust. 2 rozporządzenia w sprawie praktycznej nauki zawodu, który stanowi, że zajęcia praktyczne mogą (ale nie muszą) odbywać się u pracodawców; szkoła może je także zorganizować we własnych pracowniach.
Reasumując, szkoła policealna może organizować zajęcia praktyczne u pracodawców, z którymi współpracuje.
Na podstawie § 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1632) warunki i tryb organizowania praktycznej nauki zawodu na kwalifikacyjnym kursie zawodowym określają przepisy wydane na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. W świetle wydanego na podstawie ww. przepisu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. z 2019 r., poz. 391) zajęcia praktyczne u pracodawców, w tym na zasadach dualnego systemu kształcenia, odbywają się na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, zawartej między młodocianym a pracodawcą albo umowy o praktyczną naukę zawodu, zawartej między dyrektorem szkoły a pracodawcą przyjmującym uczniów na praktyczną naukę zawodu (§ 4 ust. 4). Z kolei praktyki zawodowe organizowane u pracodawców, w tym na zasadach dualnego systemu kształcenia, odbywają się na podstawie umowy o praktyczną naukę zawodu, zawartej pomiędzy dyrektorem szkoły a pracodawcą przyjmującym uczniów na praktyczną naukę zawodu w formie praktyk zawodowych (§ 4 ust. 5).
Stosownie do § 7 ust. 1 rozporządzenia w sprawie praktycznej nauki zawodu umowę o praktyczną naukę zawodu organizowaną poza daną szkołą zawiera dyrektor szkoły z podmiotem przyjmującym uczniów na praktyczną naukę zawodu. W kontekście zadanego pytania szczególnie istotna jest treść § 7 ust. 5 ww. rozporządzenia w przypadku umowy o praktyczną naukę zawodu organizowaną za granicą, dyrektor szkoły niezwłocznie przekazuje organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny informację zawierającą:
- miejsce odbywania praktycznej nauki zawodu;
- określenie podmiotu, z którym została zawarta umowa;
- liczbę uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu na podstawie tej umowy;
- terminy, w jakich jest odbywana praktyczna nauka zawodu na podstawie tej umowy.
Podsumowując, zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe mogą odbywać się u pracodawców zagranicznych.