DODATKOWO

Ustawa o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r., poz. 2156 ze zm.) wprost reguluje możliwość przekazania przedszkola innemu podmiotowi w art. 5 ust. 5g – gmina może przekazać przedszkole do prowadzenia osobie fizycznej lub innej osobie prawnej, jak fundacja czy stowarzyszenie. Z uwagi jednak na fakt, że przepis ten dotyczy wyłącznie przedszkoli gminnych, które mogą być wyłącznie przedszkolami publicznymi, przepis ten w żadnym stopniu nie dotyczy przedszkoli niepublicznych. Jakkolwiek jednak w ustawie o systemie oświaty nie ma regulacji analogicznej do art. 5 ust. 5g, dotyczącej przedszkoli niepublicznych, możliwość ich przekazywania jak najbardziej istnieje.
Należy przy tym zauważyć, że przekazanie przedszkola niepublicznego, np. pomiędzy osobami fizycznymi lub między osobą fizyczną a fundacją czy stowarzyszeniem, jest przydatne z uwagi na fakt, że w sytuacji, gdy jeden podmiot rezygnuje z prowadzenia przedszkola, to przedszkole to nadal może funkcjonować, jeśli zostanie objęte przez inny podmiot prowadzący.
Regulacje ustawowe
Wskazanie osoby prowadzącej przedszkole niepubliczne jest jednym z elementów zgłoszenia do ewidencji prowadzonej przez gminę, które jest podstawą założenia przedszkola. Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy o systemie oświaty osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek. W przypadku przedszkoli jednostką tą jest właśnie gmina jako obowiązana do prowadzenia przedszkoli. Zgodnie z kolei z ust. 2 tej regulacji zgłoszenie do ewidencji powinno zawierać:
1) oznaczenie osoby zamierzającej prowadzić przedszkole, jej miejsca zamieszkania lub siedziby;
2) określenie odpowiednio typu i rodzaju szkoły lub placówki (czyli wskazanie, że zgłoszenie dotyczy przedszkola) oraz daty rozpoczęcia funkcjonowania przedszkola;
3) wskazanie miejsca prowadzenia przedszkola oraz informację o warunkach lokalowych zapewniających:
- możliwość prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych,
- realizację innych zadań statutowych,
- bezpieczne i higieniczne warunki nauki i pracy;
4) statut przedszkola;
5) dane dotyczące kwalifikacji pracowników pedagogicznych i dyrektora, którzy mają zostać zatrudnieni w przedszkolu;
6) dane niezbędne do wpisania przedszkola do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, czyli do nadania numeru REGON.