DODATKOWO

Dyrektorem niepublicznej szkoły lub przedszkola może być nauczyciel, bez względu na posiadany stopień awansu zawodowego. Kolejne stopnie awansu może uzyskiwać w czasie zatrudnienia w swojej placówce.
Obowiązujące przepisy
Na podstawie art. 91b ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r., poz. 191) w zw. z art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. b) Karty Nauczyciela, do nauczycieli zatrudnionych w niepublicznych jednostkach oświatowych w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora, mają zastosowanie m.in. przepisy art. 9–9i Karty Nauczyciela, czyli dotyczące awansu zawodowego.
Dyrektor niepublicznej szkoły lub przedszkola, który jest nauczycielem, może posiadać jeden z 4 stopni awansu zawodowego: nauczyciel stażysta, kontraktowy, mianowany albo dyplomowany.
O tym, jakie doświadczenie zawodowe (w tym stopień awansu) powinna posiadać osoba zatrudniona na stanowisku dyrektora w niepublicznej jednostce oświatowej, decyduje organ prowadzący. Nie obowiązuje tu zasada dotycząca dyrektorów zatrudnianych w publicznych placówkach, że nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze musi posiadać co najmniej stopień nauczyciela mianowanego. Zatem dyrektorem niepublicznej szkoły lub przedszkola może być także początkujący nauczyciel, jeżeli spełnia wymogi kwalifikacyjne określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. z 2013 r., poz. 1207).
Dyrektor, który jest nauczycielem, ale nie posiada żadnego stopnia awansu zawodowego, a jest zatrudniony co najmniej na pół etatu, z dniem nawiązania stosunku pracy w niepublicznej jednostce oświatowej uzyskuje stopień nauczyciela stażysty (art. 9a ust. 2 Karty Nauczyciela).