DODATKOWO

Zarówno pracownicy pedagogiczni, jak i niepedagogiczni zatrudnieni w niepublicznych szkołach i przedszkolach, mogą korzystać z urlopu szkoleniowego na zasadach określonych w art. 1031-1032 Kodeksu pracy, jeżeli podnoszą kwalifikacje zawodowe – zdobywają lub uzupełniają wiedzę i umiejętności z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
Zgoda pracodawcy może być wyrażona w sposób wyraźny lub dorozumiany (np. przez pokrycie kosztów dojazdu na zajęcia), także w trakcie trwania kształcenia (np. na 3 roku 5-letnich studiów). Ponieważ do obowiązków pracodawcy należy ułatwianie podnoszenia kwalifikacji, dyrektor nie powinien bez uzasadnionych przyczyn odmawiać zgody na korzystanie z wybranej przez pracownika formy kształcenia.
Zasady udzielania urlopu
Urlop szkoleniowy przysługuje tylko na przystąpienie do określonej kategorii egzaminów kończących niektóre formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w następującym wymiarze (bez względu na wymiar zatrudnienia):
- 6 dni dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
- 6 dni dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
- 6 dni dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
- 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego (na studiach licencjackich, magisterskich lub jednolitych studiach magisterskich).