DODATKOWO
Placówka niepubliczna działa na podstawie statutu nadanego przez osobę prowadzącą.
Statut to akt prawa wewnętrznego. Aby spełniał swoją funkcję, powinien być spójny wewnętrznie, przejrzysty i zrozumiały dla osób, które będą go czytały. Powinien zawierać zapisy określone w art. 84 ust. 2 ustawy o systemie oświaty:
- nazwę, typ lub cel placówki oraz jej zadania,
- osobę prowadzącą placówkę,
- organy placówki oraz zakres ich zadań,
- organizację placówki,
- prawa i obowiązki pracowników oraz uczniów placówki, w tym przypadki, w których uczeń może zostać skreślony z listy uczniów placówki,
- sposób uzyskiwania środków finansowych na działalność placówki,
- zasady przyjmowania uczniów do placówki.
Dodatkowo, zgodnie z art. 54 ust. 7 ustawy, statut szkoły dla młodzieży powinien wskazywać organ, który będzie ustalał program wychowawczy i profilaktyki.
Nazwa
Przepisy nie odnoszą się do nazwy placówki niepublicznej, jednak z uwagi na ustawę o języku polskim powinna ona zawierać określenia w języku polskim, ewentualnie w dwóch językach – posługiwanie się wyłącznie obcojęzycznymi określeniami jest niedopuszczalne. Nazwa nie powinna być myląca, obraźliwa. Powinna informować o typie placówki. W tym miejscu statutu można podać siedzibę placówki (może być tylko jedna, w przeciwieństwie do miejsc odbywania zajęć).
Typ
Określa go ustawa o systemie oświaty (art. 9). Informuje o poziomie kształcenia i jego specyfice, np. przedszkole, szkoła podstawowa, liceum ogólnokształcące, szkoła policealna.
Cel
Wynika z przepisów oświatowych oraz koncepcji pracy placówki przyjętej przez osobę prowadzącą. Pokazuje indywidualny charakter placówki.
Zadania
Powinny być konkretne, możliwe do wykonania i rozliczenia. Mają związek z typem, kierunkiem kształcenia oraz celem placówki. Mogą wskazywać elementy procesu dydaktycznego, wychowawczego i opiekuńczego, na które placówka będzie kładła szczególny nacisk. W tym miejscu warto opisać zasady udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej, pamiętając, że rozporządzenie w tej sprawie dotyczy szkół i placówek publicznych (w niepublicznych może być zorganizowana inaczej).
Osoba prowadząca placówkę
Należy wskazać osobę prowadzącą wraz z miejscem zamieszkania (osoba fizyczna) lub jej siedziby (osoba prawna).