DODATKOWO
Jakie placówki mogą prowadzić kwalifikacyjne kursy zawodowe i na czym one polegają?
Zgodnie z art. 68a ust. 2 ustawy o systemie oświaty, kwalifikacyjne kursy zawodowe mogą być prowadzone m.in. przez niepubliczne szkoły posiadające uprawnienia szkół publicznych, prowadzące kształcenie zawodowe w zakresie zawodów, w których kształcą.
Przykład: W zawodzie technik budownictwa, zgodnie z klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego, od 1 września 2012 r. można kształcić w technikum dla młodzieży oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zakresie kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie.
W praktyce oznacza to, że niepubliczne technikum dla młodzieży, które ma uprawnienia szkoły publicznej i kształci w zawodzie technik budownictwa, może prowadzić kwalifikacyjne kursy zawodowe dla każdej z trzech wyodrębnionych kwalifikacji w zawodzie technik budownictwa. Ponieważ w zawodzie tym mogą kształcić jeszcze, do zakończenia cyklu, szkoły policealne oraz technika dla dorosłych i technika uzupełniające prowadzące dotychczas kształcenie w tym zawodzie, mogą one również prowadzić kwalifikacyjne kursy zawodowe do momentu likwidacji lub zakończenia cyklu kształcenia.
Tak jak na uczniów i słuchaczy szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych przysługuje dotacja z budżetu państwa, przysługuje ona również na każdego słuchacza kwalifikacyjnego kursu zawodowego, z tą różnicą, że warunkiem otrzymania dotacji na słuchaczy kwalifikacyjnego kursu zawodowego są pozytywne efekty kształcenia. Zgodnie z art. 90 ust. 8 ustawy o systemie oświaty, niepubliczna szkoła ponadgimnazjalna prowadząca kwalifikacyjne kursy zawodowe otrzyma dotację na słuchacza tylko w przypadku, jeżeli zdał on egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji.
Organizacja kursów
Zasady organizacji kwalifikacyjnych kursów zawodowych określa rozporządzenie w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.
Minimalna liczba godzin kształcenia na kwalifikacyjnym kursie zawodowym dla danej kwalifikacji została określona w podstawie programowej kształcenia w zawodach, z tym, że w przypadku kursu prowadzonego w formie zaocznej liczba godzin nie może być mniejsza niż 65% minimalnej liczby godzin kształcenia zawodowego określonej w podstawie programowej kształcenia w zawodach dla danej kwalifikacji.
Zgodnie z przepisami zaoczna forma kształcenia to kształcenie, które odbywa się co najmniej raz na dwa tygodnie przez dwa dni.
Kwalifikacyjny kurs zawodowy kończy się zaliczeniem. Formę zaliczenia ustala szkoła. Osoba, która uzyskała zaliczenie, otrzymuje zaświadczenie, którego wzór określony jest w załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia.
Szkoła organizująca kursy zobowiązana jest prowadzić dokumentację, która obejmuje: program nauczania, dziennik zajęć, protokół z przeprowadzonego zaliczenia oraz ewidencję wydanych zaświadczeń.